Jak na bezdrátové spoje

Bezdrátové sítě WiFi jsou u nás velmi rozšířené a je už jen velmi málo míst bez signálu; ať již pro soukromou nebo veřejnou síť. 

Přesto se stále velmi často setkáváme s dotazy, jaké zařízení a anténu použít pro připojení k Wi-Fi nebo co je vše potřeba pro vytvoření domácí bezdrátové sítě, případně jak vytvořit přístupový bod. Na všechny tyto otázky se pokusíme odpovědět.

V současné době je možností celá řada, ale článek se bude soustředit hlavně na ty nejjednodušší a nejlevnější způsoby vytváření sítí. Přece jenom běžní uživatelé nemají takové prostředky jako profesionální poskytovatelé internetu.

Postupně probereme většinu nejběžnějších situací, ve kterých se nachází asi většina čtenářů. Začneme od toho nejběžnějšího - máte doma internet již přivedený nějakým ADSL nebo kabelovým modemem a chcete si doma zřídit jednoduchou WiFi síť. Modem pochopitelně má jen klasický výstup na ethernet v podobě RJ45 konektoru, do něhož se připojuje rovnou kabel k počítači či nějakému switch/hubu. Takže co teď?

Nevadí mi změnit ADSL modem
 
Pokud se tedy rozhodnete vytvořit domácí nebo i firemní bezdrátovou síť a vlastníte pouze USB ADSL modem nebo chcete vyřešit vše „jednou krabičkou“ lze použít třeba ADSL modem s routerem a WiFi částí TP-LINK TD-W8910GB. Tento model je vybaven nejen routerem, ale i bezdrátovou částí - WiFi, takže bude sloužit jako přístupový bod – AP. Není vůbec drahý a dobře splní svou funkci, podporuje moderní standard ADSL 2+, a tak si poradí i s nejrychlejšími nabízenými tarify. WiFi část pak je 802.11g a nabízí až 54Mbps přenosy.
 
 
alt
 
 
K AP je nutné se připojit pomocí klientského zařízení. Pokud vlastníte notebook vybavený WiFi částí, pak již nebudete další zařízení potřebovat
 
Pokud máte starší notebook bez WiFi nebo chcete připojit PC, můžete využít některé WiFi klienty, a to buď do USB portu, např. WiFi adaptér WL-2203S-V3 nebo pokud preferujete PCI kartu do PC, tak např.  TL-WN551G.
 
Příslušenství je volitelné v závislosti na situaci.
  • ADSL modem je také vybaven čtyřmi LAN porty RJ45 pro připojení počítačů kabelem, pokud budete chtít připojit takto 2 a více počítačů, bude třeba ještě dokoupit UTP kabely, jelikož v balení ADSL modemu je pouze jeden.
UTP kabel může být jak křížený, tak i nekřížený, samozřejmě s koncovkami RJ45.
  • Pokud máte rozlehlejší byt, budete počítače připojovat bezdrátově a nestačily by dodávané 2dBi anténky, lze zvýšit dosah přidáním silnějších antén WaveRF (5dBi) nebo WAI- 101 (10 dBi). Tyto silnější antény budete nejspíš potřebovat, pokud se budete chtít připojovat v místě odděleném cca 2 silnými zdmi od ADSL modemu.
  • Pokud budete chtít připojit více jak 4 počítače přes UTP kabel, bude také třeba switch z důvodu zvýšení počtu LAN portů. Celkové zapojení může tedy vypadat takto:
 
alt
Stávající ADSL modem měnit nechci
 
Další možností je využití stávajícího ADSL modemu, případně modemu kabelové televize apod. Podmínkou je, že se nejedná o modem, který se propojuje s počítačem přes USB kabel.
 
V tomto případě se za stávající modem připojí bezdrátový router, např.WA-2204A přes UTP kabel. K modemu se kabel připojí do portu  LAN a na routeru do portu WAN.