Bezpečná hesla

Vybírání počítačového hesla je delikátní záležitost.

Lidé navíc často vybírají slova, která si mohou snadno zapamatovat, jako například narozeniny partnera, jméno domácího miláčka nebo filmové hvězdy. Bezpečnostní analytik společnosti McAfee Greg Day upozorňuje, že hackeři často používají takzvaný "slovníkový" způsob útoku.

"Znamená to, že dokážou velmi rychle vyzkoušet všechna slova ve slovníku včetně jmen oblíbených celebrit či sportovních hvězd," Připomíná, že mnoho lidí stále používá techniku, o které si sice myslí, že je chytrá, ale ve skutečnosti je neúčinná, a to když vymění některé z písmen za číslice, například A za 4. Nejvíce ho však znepokojuje šíření on-line komunit, jako internetové stránky MySpace či Bebo, kde se lidé setkávají a „chatují“. "Jsou takoví naivní. Bez větší námahy se dozvíte informace jako například to, kdo je jejich oblíbený herec. Kdybych chtěl získat heslo, zabere mi to jen několik minut v chatu," dodal Day pro internetovou stránku společnosti BBC.

Ideální heslo by měl člověk používat pouze na jedné internetové stránce, přičemž kromě čísel by mělo obsahovat malá a velká písmena či znaky, jako například EAJst9s74 * $ D! 2. Problém však je, že se dá jen těžko zapamatovat. Ve skutečnosti ruku v ruce s průměrným počtem dvaceti hesel na osobu, která si běžný člověk dnes musí pamatovat, a toto číslo každý rok naroste o 20 procent, nikoho nepřekvapí, že si všechna hesla jednoduše pamatovat nemůže. Potřebujeme tedy bezpečné místo, kam všechna ta hesla uložit a kam máme přístup odkudkoli. Jednou z možností je "uzamknout" hesla on-line. V současnosti existuje mnoho možností, ale nová služba BoxKnox, speciálně navržená pro úschovu hesel, nabízí zdarma zakódovaný "trezor", umístěný přímo na internetu. Zapomnětliví lidé zde nemusí zadávat žádné osobní informace, stačí pouze uživatelské jméno a heslo, které si však musí pamatovat.

Ani kdekoli umístěná komplikovaná hesla však ještě nemusí být zcela v bezpečí. Keylogging, technika, pomocí které hackeři sledují, co člověk napíše na počítači, je stará jako sama klávesnice. Když se chtějí lidé chránit, musí si dávat pozor na to, jak počítačoví kriminálníci získávají přístup k jejich účtům. "V současnosti je pro každého velmi jednoduché nainstalovat a používat něco jako keylogger. Stačí jen jít na internet, nechat si to vyhledat prostřednictvím vyhledávače, jako je například Google, a najdete tu množství programů zdarma, které Vám umožní 'poslouchat' počítač někoho jiného. "varuje Day. Mnoho keyloggerů a spywarových programů dělá screenshoty navštívených stránek, jakési fotografie toho, co má člověk v tom okamžiku na obrazovce svého počítače. Dokážou přitom kopírovat soubory. Patří sem například všechna hesla, která jsou uschována v počítači, aby lidem urychlila přístup na jednotlivé stránky. Všechna jsou totiž na pevném disku uložena jako cookies.

Pokud se člověk chce chránit, musí mít správně nastavený a aktualizovaný antivirový program, jenž dokáže najít většinu spywaru v okamžiku, kdy se snaží připojit k internetu a odeslat naše osobní informace. Někteří lidé také používají zařízení USB na automatické přihlašování na účty. Iniciativy se chopil i bezpečnostní průmysl, který začíná hledat preventivní cestičky, jak lidi ochránit před jakýmkoli spywarem. "Průmysl zabývající se internetovou bezpečností v současnosti zkouší proaktivní přístup. Již více nebudeme muset čekat na aktualizaci antiviru, abychom nakonec zjistili, že něco není správné," vysvětloval Yuval Ben-Itzhak, hlavní technik ve společnosti.