Bezdrátová domácnost

Již několik let zaznamenává obrovský rozmach bezdrátová technologie - WiFi.

Co se skrývá za zkratkou WiFi, či přesněji, co výjimečného přináší?

Co je WiFi?

WiFi je bezdrátová technologie přenosu dat. Zkratka je umělým pojmem vytvořeným pro lepší marketing evokující spřízněnost s HiFi, WiFi neznamená Wireless Fidelity, jak se občas prezentuje.

WiFi vzniklo jako přirozený požadavek trhu na mobilitu v oblasti IT. Přenosný notebook s WiFi je určitě praktičtější než notebook připojený k síti kabeláží. Nemluvě o průmyslovém využití ve skladech a provozech. Poslední období je ve znamení rozšíření WiFi v domácnostech, kde odkrývá nové možnosti pro práci i pro zábavu.

WiFi v domácnosti slouží pro přenos dat mezi zařízeními jako jsou počítače, tiskárny, herní konzole, domácí multimediální centra i pro připojení k internetu. To vše bez nutnosti budovat kabeláž. WiFi používá při přenosu dat elektromagnetické vlnění nízkého výkonu v pásmu vyčleněném regulačním orgánem. V Evropě se jedná o pásmo 2,4 GHz.

Stejně jako při vývoji každé technologie vyráběl zpočátku, každý z výrobců vlastní technologii bez zásadnější snahy o možnost spolupráce se zařízeními jiných výrobců. V roce 1997 vydal standardizační institut IEEE standard pro bezdrátové sítě pracující v pásmu pod číslem 802.11. Rychlost na úrovni 2 Mb/s však nebyla v porovnání s klasickými sítěmi dostatečně efektivní. Proto v roce 1995 výrobci specifikaci rozšířili na standard schopný nabídnout rychlost až 11 Mb/s a v roce 2003 na standard 802.11gs rychlostí až 54 Mb/s. Nejnovější specifikace 802.11n poskytuje až 108 Mb/s.

Jak se dá WiFi využít v domácnosti?

Krátká odpověď na otázku zní. Použijte WiFi všude tam, kde nechcete či nemůžete vybudovat pevnou kabeláž nebo přímo požadujete mobilitu.

Buďme konkrétnější. Nástup masové produkce výrazně snížil výrobní ceny, díky čemuž začali WiFi používat i výrobci spotřební elektroniky IT. Jako první zabudovala SONY technologii do HiFi věže, díky čemuž bylo možné přehrávat na věži hudební soubory přímo z počítače bez nutnosti propojení kabelem. V současnosti se vyrábějí DVD přehrávače schopné přehrávat z pevného disku video a audiosoubory, ale zároveň umožňují i sledování filmu na něm pouštěném na více TV či počítačích. Samozřejmě bez nutnosti propojení kabelem. Klasickým případem je tisk pomocí WiFi tiskárny, která je v jiném pokoji bytu.

Momentálně je nejrozšířenejším použitím WiFi v domácnostech připojení k internetu z notebooku vybaveného WiFi kartou, která se bezdrátově spojí se zařízením zvaným Přístupový bod (nebo AP - tzv. Access point). Přístupový bod můžete dále k internetu připojovat přes další přístupový bod nebo pevnou síť.

Mnoho hotelů, restaurací, barů či provozovatelů oddychově-relaxačních prostor a také městské části poskytují WiFi konektivitu na internet v oblastech označovaných jako WiFi Spot.

Zmíněné možnosti WiFi v oblasti domácí zábavy představují herní konzole jako jsou Xbox 360 od společnosti Microsoft, DS a Wii od Nintendo nebo Playstation od Sony. Zařízení jednoho výrobce je možné připojit mezi sebou a k internetu bez nutnosti složitého nastavování a zábava může začít okamžitě.

Jak si zřídit WiFi domácnost?

Základem domácí WiFi sítě je vybavení se vhodným hardwarem na základě předpokládaného využití. V dnešní době nabízený standard umožňuje vysoké přenosové rychlosti a zajištění připojení.

Nejjednodušší je začít nákupem směrovače (routeru), který bude domácnost na jedné straně připojovat k poskytovateli internetu a na druhé má zabudovanou technologii WiFi pro připojení domácích zařízení. Pokud je domácnost členitá, popřípadě železobetonová konstrukce zeslabuje signál, je v některých oblastech vhodnější na klasický směrovač pomocí pevné kabeláže připojit více vhodně umístěných přístupových bodů.

Po zřízení takové kostry sítě se může začít s připojováním dalších WiFi zařízení. Moderní notebooky mají tradičně integrovanou kartu WiFi, podobně jako některé modely počítačových tiskáren. Pokud máte stolní počítač, je třeba dokoupit síťovou kartu WiFi do slotu PCI nebo USB. V případě domácí elektroniky je WiFi funkcionalita poskytovaná zařízením podobně jako v noteboocích, výrobci označují velkou nálepkou, že zařízení má WiFi připojení... Po konfiguraci zařízení je možné je začít využívat.

Bezpečná WiFi domácnost

Jelikož WiFi signál má v závislosti na podmínkách dosah kolem 90 metrů na prostranstvích a desítky metrů v budovách, je možné jeho využití kýmkoli, pokud není síť zabezpečena. Základní hrozbu při zneužití WiFi představuje napojování se "na černo" - určitě si nikdo nepřeje, aby se přes připojení, za které platí poskytovateli internetu, připojoval někdo další. Nepoměrně horším případem je, když někdo "poslouchá" data, která se přenášejí mezi Vaším počítačem a internetem, například když vykonáváte internetbanking... Většina zařízení přichází od výrobců nastavena pouze na základní bezpečnost, navíc s hesly, která jsou jednotná v rámci výrobce a veřejně známá...

Zabezpečení WiFi je možné na několika úrovních, které pokrývají různé části WiFi komunikace. Na nejjednodušší úrovni se jedná o filtrování MAC adres (připojí se pouze ta zařízení, která máte v domácnosti), dále se dá bezpečnost zvýšit prostřednictvím autentifikace (uživatel musí při prvním připojení zadat správný kód) - až v nejvyšší úrovni je veškerá komunikace zašifrovaná. Momentálně je za poměrně bezpečný standard považováno šifrování metodu WPA.